Bize Ulaşın

Koçluk

Koçluk Nedir?

Her kişi yaşamında MUTLU ve BAŞARILI olmak ister. Bunu elde edebilmesi için kişisel gelişimin gerekliliğini fark etmelidir.

Kişisel Gelişim; hedeflerinize ulaşmada sizi motive eden birçok teknik ve strateji içeren süreçtir.

Kişisel Gelişim; başkalarıyla iyi ilişkiler ve iletişim kurmada adımlar atmaktır.

Kişisel Gelişim; içinizdeki olumsuz düşünce, yargı ve inanç kalıplarını değiştirerek olumlu olan yeni düşünce, yargı ve inanç kalıplarını benimsemektir.

Kişisel Gelişim; İnsanın bulunduğu hal ve durumundan, kendisinin en yüksek potansiyelini ortaya çıkartmasıdır.

Kişisel gelişimin en temel noktası, kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, kişisel gelişim sürecinin başladığı andır. Bu an bir yol ayırımıdır ve kişi profesyonel bir yol arkadaşına ihtiyaç duyar. Bu yol arkadaşı kişiyi hedeflerine ulaştıracak olan KOÇ tur.

Koçluğun, 30 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada ve 10 yılı aşkın süredir ülkemizde yaygınlaşmasının en önemli sebebi bireyleri ve kurumları hızla sonuca ulaştıran bir yöntem olmasıdır. Koçluğun uygulandığı kurumsal alanlarda verimlilik, kar oranları, performans değerlendirme sonuçları üzerinde ölçülebilir olumlu sonuçlar elde edilmekte ve bireysel alanlarda da kişilerin başarı performanslarının arttığı geri bildirimleri ve gözlemlerle saptanabilen kanıtları olduğu da bir gerçektir.

Koç Kimdir?

Danışanının kendisini görmesini sağlayarak sorun ve olguları çözmede aracı olan, şimdiki durumundan hedefine ulaşmasını sağlayacak aracı hizmet veren, koçluk eğitimi almış bir profesyoneldir. Ayrıca, taraf tutmayan, yargısız, çözüm odaklı, iyi dinleyen, güçlü sorular soran, koçluk yöntemlerini kullanan, etik kurallara uyan ve en önemlisi sır saklayan biridir.

Koçluk Süreci

Koç, danışanının sorunlarının çözümlerinin ve cevaplarının kendisinde (danışanda) olduğunu bilir ve danışanının içindeki potansiyelin dışarı çıkmasına yardımcı olur. En doğru ve en uygun çözümü bulmasına yardımcı olur. Yani istenen duruma (ideal benlik) nasıl gelineceği, seçeneklerin neler olduğu, eylem planı hazırlıkları ve uygulanmaları konusunda danışanı yolda tutar. Koç geçmiş ile değil, şimdi ve şimdiden sonra ne yapabiliriz ve nasıl başaracağız konularıyla ilgilenir.